LIST OF OPEN COURSES Tuesday, September 06, 2011

 

Please see the course descriptions for information on whether these courses have prerequisites. Some 300 and 400 level courses (e.g. 3rd and 4th year language courses) are not included in this list.

 

NON-DIVISIONAL COURSES

ARC 215 Essays and Evidence . T . R . 3:10 pm 4:30 pm Smith, J.

 

COURSES IN THE DIVISION OF THE ARTS

 

ARTH 264 Islam:Spain/Russia/China . T . R . 4:40 pm 6:00 pm Akhtar, A.

 

DAN 110 First Year Dance Studio . . . . F 11:50 am 1:10 pm Churchill, J./Florin

DAN 117 PF Dance Composition I . . W . F 3:10 pm 4:30 pm Florin, P.

DAN 211 PF Intermediate Ballet . T . R . 10:10 am 11:30 am Florin, P.

DAN 243 AP Flamenco: Beginner . T . . . 10:10 am 11:30 am Passloff, A.

DAN 311 PF Advanced Ballet . . W . F 8:30 am 9:50 am Florin, P.

 

FILM 231 Documentary Film Workshop . . W . . 1:30 pm 4:30 pm Lane, P.

FILM 244 The Conversation . . W . . 10:10 am 1:10 pm Finn, J.

FILM 307 Landscape & Media . . . . F 1:30 pm 4:30 pm Hutton, P.

 

MUS 104 Bard College Orchestra M . . . . 7:30 pm 10:00 pm Cheung, T.

MUS 105 Bard College Symphonic Chorus . T . . . 7:30 pm 10:00 pm Bagwell, J.

MUS 106 Bard Community Chamber Music . . . . . Garcia-Renart, L.

MUS 108D Ensemble: Chamber Singers . T . R . 4:40 pm 6:40 pm Bagwell, J.

MUS 108N Contemporary Jazz Composers . T . . . 4:40 pm 6:40 pm Lindsay, E.

MUS 142 Western Art Music M . W . . 10:10 am 11:30 am Hammond, F.

MUS 169 String Qrts:Haydn-Shostakovi . T . R . 1:30 pm 2:50 pm Gustavsson, M.

MUS 219 19th Century Harmony . . W . F 3:10 pm 4:30 pm Gann, K.

MUS 229 Faust Legend in Lit & Music . T . R . 10:10 am 11:30 am Hammond, F.

MUS 254A Pronuncia/Diction:Singers I . T . R . 10:10 am 11:30 am Switzer, E.

MUS 266A Americn Popular Song 1900-19 M . W . . 1:30 pm 2:50 pm Esposito, J.

MUS 349 Jazz: Freedom Principle IV M . . . . 1:30 pm 3:50 pm Barker, T.

. . W . . 4:40 pm 7:00 pm Garcia-Renart, L./McMillen

MUS 379 Music of Debussy and Ravel . . . R . 3:10 pm 5:30 pm Laki, P.

 

THTR 103 Acting Company . . W . . 12:30 pm 4:30 pm Akalaitis, J.

 

COURSES IN THE DIVISION OF LANGUAGES AND LITERATURE

CHI 215 The Chinese Novel . T . R . 11:50 am 1:10 pm Schonebaum, A.

 

FREN 240 Topics in French Literature M . W . . 3:10 pm 4:30 pm Trudel, E.

 

 

GER 110 Transitional German . T W R . 11:50 am 1:10 pm Kufner, S.

GER 201 Intermediate German I M . W . F 8:50 am 9:50 am Kempf, F.

 

HEB 101 Beginning Hebrew M T W R . 1:30 pm 2:30 pm Nelson, D.

 

ITAL 201 Intermediate Italian I M T . R . 1:30 pm 2:50 pm Cafaro, A.

 

LIT 122 Nonfiction Writing Workshop . T . R . 11:50 am 1:10 pm Rogers, S.

LIT 2021 Mark Twain Seminar . . W . . 3:00 pm 4:20 pm Frank, E.

. . . R . 1:30 pm 2:50 pm

LIT 2505 Early English Lit Reanimated M . W . . 11:50 am 1:10 pm Habinek, L./Cecire

LIT 288 Brecht in the Global South M . W . . 11:50 am 1:10 pm Becker, F.

LIT 3081 Literature/Culture:Black Dia M . . . . 1:30 pm 3:50 pm Walls, C.

LIT 3146 T.S. Eliot &Wallace Stevens . . W . . 1:30 pm 3:50 pm Mutter, M.

LIT 381 Explorations in Literary Val . T . . . 1:30 pm 3:50 pm Luzzi, J.

 

SPAN 106 Basic Intensive Spanish M T W R . 1:30 pm 2:30 pm Caso, N.

M T W R . 3:10 pm 4:10 pm Caso, N.

SPAN 201 Intermediate Spanish I . T W R F 10:10 am 11:10 am Rodriguez-Solas, D.

SPAN 301 Intro to Spanish Literature . . W . . 1:30 pm 2:50 pm Rodriguez-Solas, D.

. . . . F 1:30 pm 2:50 pm Rodriguez-Solas, D.

 

COURSES IN THE DIVISION OF SCIENCE, MATHEMATICS, AND COMPUTING

BIO 149 A Symbiosis:Cells/Communities M . . . . 1:30 pm 4:30 pm Hultgren, K.

. T . R . 8:30 am 9:50 am Hultgren, K.

BIO 149 B Symbiosis:Cells/Communities . T . R . 8:30 am 9:50 am Hultgren, K.

. . W . . 1:30 pm 4:30 pm Hultgren, K.

BIO 313 Forest Ecology M . W . . 4:40 pm 6:00 pm Keeling, E.

. . . . F 1:30 pm 6:00 pm Keeling, E.

 

CMSC 115 Intro Computing:Simula Reali . T . R . 3:10 pm 5:10 pm Anderson, S.

CMSC 143 Object-Oriented Prog w/Robot M . W . . 10:10 am 11:30 am O'Hara, K.

. . . . F 10:30 am 12:30 pm O'Hara, K.

CMSC 201 Data Structures M . W . . 8:30 am 9:50 am Anderson, S.

. . . . F 8:00 am 9:50 am Anderson, S.

CMSC 225 Computer Architecture M . W . . 3:10 pm 4:30 pm Thomas, R.

 

MATH 141 A Calculus I . . W . F 11:50 am 1:10 pm D'Ambroise, J.

MATH 141 B Calculus I . . W . F 1:30 pm 2:50 pm D'Ambroise, J.

MATH 141 C Calculus I M . W . . 8:30 am 9:50 am Hsiao, S.

MATH 142 A Calculus II M . W . . 1:30 pm 2:50 pm Bloch, E.

MATH 142 B Calculus II M . W . . 3:10 pm 4:30 pm Bloch, E.

MATH 299 Problem Solving Seminar . . . R . 3:10 pm 4:30 pm Rose, L.

MATH 332 Abstract Algebra M . W . . 10:10 am 11:30 am Bloch, E.

MATH 352 Differential Geometry . T . R . 1:30 pm 2:50 pm Belk, J.

MATH 361 Real Analysis M . W . . 1:30 pm 2:50 pm Landweber, G.

MATH 384 Computa'l Algebraic Geometry . T . R . 11:50 am 1:10 pm Rose, L.

 

PHYS 118 C Light and Color . T . R . 10:10 am 12:10 pm Mubeen, A.

 

COURSES IN THE DIVISION OF SOCIAL STUDIES

AFR 248 Encountering Africana . T . R . 8:30 am 9:50 am Bick, M.

 

ECON 101 Introduction to Microeconomi . . W . F 1:30 pm 2:50 pm DeSilva, S.

ECON 101E B Intro to Microecon w/Experim M . W . . 11:50 am 1:10 pm Tsao, T.

ECON 102 A Introduction to Macroeconomi . T . R . 1:30 pm 2:50 pm Giovannoni, O.

ECON 102 B Introduction to Macroeconomi . T . R . 3:10 pm 4:30 pm Giovannoni, O.

ECON 102 C Introduction to Macroeconomi M . W . . 10:10 am 11:30 am Khitarishvili, T.

ECON 200 Money and Banking . . W . F 11:50 am 1:10 pm Chung, A.

ECON 242 Ecological Economics . . W . F 11:50 am 1:10 pm Feder, K.

ECON 291 Foundations:Finance/Investmn . T . R . 3:10 pm 4:30 pm Chung, A.

ECON 321 Microeconomics of Developmen . T . . . 4:40 pm 7:00 pm DeSilva, S.

ECON 325 Open Econ Macro/Int'l Financ . T . . . 1:30 pm 3:50 pm Khitarishvili, T.

ECON 330 Seminar:Geoclassical Econ M . . . . 1:30 pm 3:50 pm Feder, K.

 

FIN 190 Accounting . T . R . 1:30 pm 2:50 pm Chung, A.

 

HIST 101 Europe from 1350-1815 . T . R . 3:10 pm 4:30 pm Alvarado-Diaz

HIST 2139 Atlantic No America: 1492-17 M . W . . 1:30 pm 2:50 pm Crouch, C.

HIST 302 World War II & Cold War M . . . . 7:00 pm 9:00 pm Lytle, M.

HIST 3133 Resistance & Collaboration M . . . . 4:40 pm 7:00 pm Kuznitz, C.

HIST 365 Russian Intellectual History . . . R . 4:40 pm 7:00 pm Shkliarevsky, G.

 

PHIL 353 Philosophy after Derrida . . W . . 1:30 pm 3:50 pm Melville, S.

 

PS 233 Int'l Politics of South Asia M . W . . 1:30 pm 2:50 pm Baruah, S.

PS 255 Politics:Russia &Soviet Stat . T . R . 11:50 am 1:10 pm Becker, J.

PS 281 Equality & American Democrac M T . . . 3:10 pm 4:30 pm Mazie, S.

 

PSY 228 Cognitive Psychology . T . R . 6:20 pm 7:40 pm Luka, B.

 

REL 215 Trading Places M . . . . 10:10 am 12:30 pm Chilton, B./Neusner

REL 341 The Greek Bible M . W . . 1:30 pm 2:50 pm Chilton, B.