REGISTRATION SITES

Monday, August 30, 2004 -   1:30 pm – 3:30 pm

 

OLIN FIRST FLOOR

OLIN 101

 

FRENCH AND ITALIAN

 

Nina Cannizzaro

Odile Chilton

Amelia Moser

Eric Trudel

Marina van Zuylen

OLIN 102

 

CLASSICAL STUDIES

 

Carolyn Dewald

William Mullen

James Romm

Ben Stevens

OLIN 104

 

ARABIC, HEBREW, JAPANESE AND RUSSIAN

 

Michiko Baribeau

Hezi Brosh

Jennifer Day

Marina Kostalevsky

Sanaa Sadek

 

OLIN 107

 

CHINESE AND GERMAN

 

Susan Bernofsky

Franz Kempf

Bruce Knickerbocker

Stephanie Kufner

Li-Hua Ying

 

OLIN SECOND FLOOR

OLIN 201

 

LITERATURE, WRITING

 

Emily Barton

Mary Caponegro

Robert Kelly

Ann Lauterbach

Bradford Morrow

Peter Sourian

 

OLIN 202

 

LITERATURE

 

Deirdre d’Albertis

Cole Heinowitz

Benjamin LaFarge

Mark Lambert

Karen Sullivan

OLIN 203

 

LITERATURE

 

Terence Dewsnap Elizabeth Frank

Mat Johnson

Nancy Leonard

 

 

 

 

OLIN 204

 

LITERATURE

 

Donna Ford Grover

Norman Manea

Justus Rosenberg

 

OLIN 205

 

HISTORY

 

Myra Armstead

Robert Culp

Tabetha Ewing

Cecile Kuznitz

Andrew Needham

George Robb

Alice Stroup

 

OLIN THIRD FLOOR

OLIN 301

 

PHILOSOPHY

 

Daniel Berthold

Mary Coleman

William Griffith

Garry Hagberg

Robert Martin

 

OLIN 302

 

ACADEMIC SERVICES, HUMANITIES

 

Susan Rogers

Doris Stewart

OLIN 303

 

ECONOMICS, ENVIRONMENTAL STUDIES

 

Kris Feder

Tamar Khitarishvili

Dimitri Papadimitriou
Andrew Pearlman
Gautam Sethi
Tsu-Yu Tsao

 

OLIN 304

 

SOCIOLOGY

 

Amy Ansell

Michael Donnelly

David Kettler

Joel Perlmann

 

OLIN 305

 

AFRICANA STUDIES,  HUMAN RIGHTS,  SOCIAL STUDIES, SRE

 

Aureliano DeSoto

Thomas Keenan

Joel Kovel

Jesse Shipley

Alan Sussman

 

 

 

OLIN 306

 

POLITICAL STUDIES

 

Jonathan Becker

James Ketterer

Pierre Ostiguy

 

 

OLIN 307

 

POLITICAL STUDIES

 

Nara Dillon

Omar Encarnacion

Mark Lindeman

Elaine Thomas

OLIN 308

 

 

RELIGION, THEOLOGY

 

Richard Davis

Paul Murray

Jacob Neusner

Nerina Rustomji

Kristin Scheible

OLIN 309

 

PSYCHOLOGY

 

Christie Achebe

Barbara Luka

Nancy Darling

Richard Gordon

Stuart Levine

Bart Meyers

Frank Scalzo

 

OLIN 310

 

ANTHROPOLOGY

 

Mario Bick

Diana Brown

Laura Kunreuther

Chris Lindner

Yuka Suzuki

 

 

 

 

OLIN LANGUAGE CENTER – FIRST FLOOR

 

 

ART HISTORY

 

Susan Aberth

Noah Chasin

Laurie Dahlberg

Jean French

Patricia Karetzky

Natalie Lettner

Susan Merriam

Diana Minsky

Tom Wolf

LC 115

 

STUDIO ART

 

Laura Battle

Ken Buhler

Daniella Dooling

Nicole Eisenman

Kenji Fujita

Paul Ramirez Jonas

Medrie MacPhee

 

 

STUDIO ART

 

Lothar Osterburg

Judy Pfaff

Joseph Santore

Amy Sillman

Hap Tivey

William Tucker

 

 

LC 118

 

SPANISH

 

Gabriela Carrión

Nicole Caso

Melanie Nicholson

 

 

LC 120

 

PHOTOGRAPHY AND

HISTORY OF PHOTOGRAPHY

 

Tim Davis

Barbara Ess

Larry Fink

An-My Lê

John Pilson

Stephen Shore

 

 

 

OLIN LANGUAGE CENTER – SECOND FLOOR

LC 206

 

DANCE

 

Leslie Boyce

Peggy Florin

Lenore Latimer

Susan Osberg

Aileen Passloff

Gerald Reigenborn

Maria Simpson

Bill Vanaver

Kriota Willberg

LC 206

 

THEATER

 

JoAnne Akalaitis

Rebecca Guy

Lynn Hawley

Chiori Miyagawa

Elizabeth Smith

Dominic Taylor

Naomi Thornton

Jean Wagner

Shelley Wyant

Judith Youett

LC 208

 

MUSIC

 

James Bagwell

Thurman Barker

Bob Bielecki

Arthur Burrows

John Esposito

Joan Fuerstman

Kyle Gann

Luis Garcia-Renart

Christopher Gibbs

Frederick Hammond

Richard Harper

Erica Lindsay

Patricia Spencer

Richard Teitelbaum

Joan Tower

George Tsontakis

LC 210

 

FILM AND INTEGRATED ARTS

 

Peggy Ahwesh

Leah Gilliam

Jacqueline Goss

Peter Hutton

Jean Ma

Scott MacDonald

John Pruitt

Jennifer Reeves

Marie Regan

 

 

 

HEGEMAN AND THE ROSE SCIENCE BUILIDNG

HEGEMAN 102

 

MATHEMATICS AND COMPUTER SCIENCE

 

Ethan Bloch

Mark Halsey

Robert McGrail

Lauren Rose

Jeff Suzuki

Sheila Sundaram

Rebecca Thomas

 

Rose First Floor Lab

 

PHYSICS

 

Burton Brody

Matthew Deady

Peter Skiff

Rose Second Floor Lab

 

CHEMISTRY  

 

Craig Anderson

Simeen Sattar

Kim Touchette

Hilton Weiss

Rose Third Floor Lab

 

BIOLOGY  

 

John Ferguson

Felicia Keesing

William Maple

Justine Salton

Michael Tibbetts