18375

ANTH 320

 The Voice in the Machine

Laura Kunreuther

 T        10:10 am-12:30 pm

OLIN 309

SA

D+J

SSCI

Cross-listed: Experimental Humanities

 

18503

ARTH 252

 History of the Experiment

Gretta Tritch Roman

M  W  11:50 am-1:10 pm

RKC 100

AA

AART

Cross-listed: Experimental Humanities

 

18504

ARTH 307

 Contested Spaces

Olga Touloumi

  W      10:10 am-12:30 pm

FISHER ANNEX

AA

AART

Cross-listed: Environmental & Urban Studies; Experimental Humanities; Gender and Sexuality Studies; Human Rights 

 

18195

ARTH 337

 Pop Art

Alex Kitnick

 T        1:30 pm-3:50 pm

FISHER ANNEX

AA

AART

Cross-listed:  Experimental Humanities

 

18065

CMSC 141

 Object Oriented Programming

Kerri-Ann Norton

M  W  10:10 am-11:30 am

HEG 106

MC

MATC

Cross-listed: Experimental Humanities

 

18338

FILM 167

 Survey of Electronic Art

Edward Halter

                     Screening:

    F     10:10 am-1:10 pm

   Th    7:00 pm-10:00 pm

AVERY 110

AA

AART

Cross-listed: Experimental Humanities; Science, Technology, Society 

 

18551

FILM 225

 3D Animation

Ben Coonley

M         1:30 pm-4:30 pm

AVERY 333

PA

PART

Cross-listed: Experimental Humanities

 

18418

HIST 3145

 Jamestown

Christian Crouch

   Th    10:10 am-12:30 pm

FISHER ANNEX

HA

HIST

Cross-listed: Africana Studies; American Studies; Experimental Humanities; Gender and Sexuality Studies; Human Rights

 

18515

HR 323

 Race and the Pastoral

Ann Seaton

 T        4:40 pm-7:00 pm

RKC 200

LA

ELIT

DIFF

Cross-listed: Experimental Humanities

 

18513

HR 359

 Human Rights & Bosnian War

Thomas Keenan

Gilles Peress

 T        3:10 pm-5:30 pm

CCS

HA

D+J

HIST

Cross-listed: Experimental Humanities; Global & International Studies

 

18528

IDEA 215

 OF Utopias

Kevin Duong

Olga Touloumi

 T Th   10:10am-12:30pm

HEG 204

AA

SA

AART

SSCI

Cross-listed: Art History, Environmental & Urban Studies, Experimental Humanities, Political Studies

6 credits

 

18161

LIT 243

 Literature in the Digital Age

Maria Cecire

 T  Th 3:10 pm-4:30 pm

OLIN 201

LA

ELIT

Cross-listed: Experimental Humanities

 

18308

LIT 263

 What is a Character?

Noor Desai

M  W  10:10 am-11:30 am

OLIN 202

LA

ELIT

Cross-listed: Experimental Humanities

 

18146

LIT 320

 Texts/Contexts in English Lit

Marisa Libbon

 T        1:30 pm-3:50 pm

OLIN 309

LA

ELIT

Cross-listed: Experimental Humanities; Medieval Studies

 

18077

MATH 105

time, space and infinity:  Mathematical Perspectives on Philosophical Paradoxes

Steven Simon

M W    11:50 am-1:10 pm

HEG 102

MC

MATC

Cross-listed: Experimental Humanities; Philosophy 

 

18274

MUS 236

 Music, Sexuality & Gender

Maria Sonevytsky

 T  Th 10:10 am-11:30 am

BLM N210

AA

AART

Cross-listed: Anthropology; Experimental Humanities; Gender and Sexuality Studies 

 

18426

PHIL 254

 Popular  Sovereignty in Theory and Practice

Thomas Bartscherer

M  W  6:20 pm-7:40 pm

HEG 308

MBV

HUM

Cross-listed: Experimental Humanities; Human Rights, Political Studies 

 

18451

REL 211

 Buddhism and New Media

Dominique Townsend

 T  Th 11:50 am-1:10 pm

RKC 101

MBV

 

Cross-listed: Asian Studies; Experimental Humanities

 

18454

REL 237

 Contemporary Islam

Matthew Lynch

M  W  10:10 am-11:30 am

OLIN 304

HA

D+J

HIST

DIFF

Cross-listed: Asian Studies; Experimental Humanities; Human Rights; Middle Eastern Studies

 

18487

THTR 247

 Chance in Performance

Annie Dorsen

M         4:40 pm-7:40 pm

FISHER PAC RESNICK STUDIO

PA

PART

Cross-listed: Experimental Humanities

 

18327

WRIT 244

 Imagining Nonhuman ConsciousnESs

Benjamin Hale

 T  Th 1:30 pm-2:50 pm

HEG 201

PA

PART

Cross-listed: Environmental & Urban Studies; Experimental Humanities; Human Rights

 

18150

WRIT 332

 Advanced Contemporary Poetics

Dawn Lundy Martin

M         1:30 pm-3:50 pm

OLIN 309

PA

PART

Cross-listed: Africana Studies; Experimental Humanities